AKK’siz İnternetin Fiyat Akıbeti Nedir?

Biliyorsunuz daha önce adil kullanım kotasının 2019’da kaldırılacağını biliyorduk. Hepimiz bunu dört gözle bekliyorduk. Şimdi 2019’a girmemize çok bir şey kalmadı. Bunun üzerine fiyatlarını duyuran  Türk Telekom oldukça pahalı bir fiyat politikası izledi. Hemen herkesten tepki aldı ancak fiyatlarında azalmaya gideceğe hiç benzemiyor.

Şu an Türkiye’de evde internet kullanıcısı olanların çoğu Türk Telekom’un internetini kullanıyor. Bu fiyat politikası insanlara acaba AKK kaldırılmasa daha mı iyiydi sorusunu sorduruyor. Bence AKK’nin kalkması kötü olmadı. İnternette önde gelen firmalar ne kadar yüksek fiyatlar söylese de aldırış etmemek gerek. Sonuçta evde internet tek bir firmadan ibaret değil. Örneğin Türknet uzun zamandan beri piyasa fiyatlarının altında AKK’siz internet sunuyordu. Üstelik taahhütsüz ve iade garantili. Bu sadece bir örnek bunun gibi başka firmalarda mevcut.

Türk Telekom’un fiyatlarında indirime gitmezse bir tepki olarak kullanıcı sayısında düşüş yaşanabileceğini ve dolayısıyla fiyatlarını mecburen düşürmek zorunda kalabileceğini düşünüyorum. Çünkü 8 Mbps interneti bile 80 TL’den vermesi doğru bir şey değil.

Tüm bu bilgilerin ışığında söyleyebilirim ki AKK’siz internetin akıbeti o kadar da kötü olmayacaktır. AKK’siz internetle Türkiye uzun zamandır olması gereken özgürlüğe kavuşabilir.

Paylaş