Esaslı 5 Yabancı Dizi Önerisi

Filmlere olan bakış açımız bizi yeni şeyler keşfetmeye itecektir. Şu an film sektöründe öylesine güzel tasarlanmış, senaryosuyla insanı hayran bırakan yapımlar mevcut ki yapımcıları kutlamamak elde değil. Olumsuz bir eleştiri olarak görülecek belki ama Türk film enstitüsü dünya film stüdyosuna adım atmaktan oldukça uzak. Hal böyle olunca; klişe senaryo, aynı tipte karakterler ve boğucu detayların arasından sıyrılıp yabancı yapımlara yöneliyoruz.

Herkesin kendi bakış açısına göre yabancı dizi önerisi vardır elbette; bu yazımda yeni bir dizi arayışında olanlar için alternatif bir liste sunmayı amaçladım.

Sons of Anarchy

Özellikle motosiklet tutkunlarının sırf bu sebeple izlemeye başladığı ‘Anarşinin Evlatları’ dizisi, bir chopper motosiklet grubunun başından geçen olayları konu ediniyor. Yeni bir dizi değil; muhtemelen milyonlarca insan tarafından izlendi ve beğenildi. Sevgi, saygı, dostluk ve bağlılık gibi kavramlarının hayat karşısında nasıl testten geçtiğini görebileceğiniz bu diziden bir şeyler öğreneceğinizden eminim.

Diziye bir motosiklet çetesinin çılgın davranışları şeklinde bakmak, tabloyu yanlış yorumlamak olacaktır; bu dizi çok daha içten ve izlenen her yeni bölümle çeteye daha çok bağlanıyorsunuz.

 

Westworld

Yapım yılı 1973 olan aynı isimli filmin dizi versiyonu olan Westworld, kovboy filmleri ile bilim-kurgunun harmanlandığı güzel bir dizi. Bir zaman makinesine atlayıp istediğiniz zaman dilimine gitmeyi isteyen insanları düşünün; bu dizi de yaklaşık böyle bir bakış açısına sahip. Paranız varsa ki para kısmı önemli, Batı Dünyası’na ayak basmanız mümkün. Orada bir rüyanın içinde gibisiniz; kimse rüyalarında yaptıklarından sorumlu tutulmaz öyle değil mi?

Teknolojinin üst düzeyde geliştiği ileri bir dünyada yaşayan zengin insanlar, bir heves, heyecan veya sırf eğlence olsun diye kovboyların arasına karışabiliyor. Tasarımcılar o kadar gerçekçi bir deneyim sunuyor ki izleyici de ekran başında bu hissi tatmak isteyecektir.

 

Black Mirror

İsmini duyunca bile insanın aklına olumsuz düşünceler getiren Kara Ayna dizisi, olası gelecekte geçen olayları ele alıyor. Dizinin kendine has ve birbirinden bağımsız bölümleri var. Her bölümde oynayan oyuncular, karakterler, roller ve senaryo farklılık gösteriyor; haliyle yayınlanan sezonlardan herhangi bir bölüm seçim izleyebilirsiniz: sırası hiç önemli değil. Bölümlerin birçoğunda ortaya çıkan tablo ise benzer özellikler gösteriyor diyebiliriz.

Bize sandığımızdan daha da yakın bir gelecekte, sosyal medya ve sitelerin arasında sıkışıp kalacağımız, nefes alıp verdiğimiz gerçek dünyadan soyutlanacağımız ön görülüyor. Bu düşünceye belki katılmayabilirsiniz; çünkü bu bir bakıma dünyayı robotlar yönetecek klişesini akıllara getiriyor. Ancak dizide anlatılanlar günümüzde yaşadıklarımızla örtüştüğü için bize gönderilen mesajı görmezden gelemiyoruz. İzledikçe sizi derinden sarsacak olan Black Mirror, bence kesinlikle izlenmesi gereken bir yabancı dizi önerisi çünkü bunu hak ediyor.

 

Yüzde Üç (%3)

Türk izleyicisinin kalbinde Brezilya dizilerinin bir geçmişi var. Ancak geçmiş dönem pembe dizileri ile şu an ki arasında farklılıklar olduğunu söyleyebiliriz. Konusu edinilen %3 dizisi özellikle bu farklılığı ortaya çıkarabilecek türde bir yapım. Kimine göre cennet olarak betimlenebilecek bir yere gitmeye çalışan fakir insanların hayatına bakış atan 2016 yapımı Netflix dizisi, fantastik türüne daha yakın.

Bir yanda imkanları kısıtlı olan dar boğaz insanlar; diğer tarafta ise teknoloji, ekonomi ve imkanlarla donatılmış seçkin bir yer ve oraya ait insanlar: hangi tarafta olmak isterdiniz? Eğer bu cennet görünümlü yere ulaşmak istiyorsanız, beraber büyüdüğünüz o insanları elemeniz ve yüzde üçlük dilime girmeniz gerekiyor. Belli yaşa gelince katılabildiğiniz bu yarışmaların sonucu ne olacak? En önemlisi de bu yarışmaya gerek var mı; olanakları eşit paylaşmak dururken?

 

Altered Carbon

Türkçeye ‘Değiştirilmiş Karbon’ ismiyle çevirebileceğimiz dizinin, bilim kurgu tarzında olduğunu söylememize gerek yok. Karbon atomunun doğada ve insan vücudundaki varlığı göz önüne alınarak anlamlı bir dizi ismi verilmiş açıkçası. Altered Carbon dizisinde insanoğlunun yıllardır aradığı ölümsüzlük konusu irdeleniyor; ancak çözüm yolunu insanların bilinçaltını (bir bakıma anılarını) başka bir bedene naklederek buluyorlar.

Zaman ve mekan olarak farklı bir kuşaktayız, çizilen tablo ise aynı; güçlü ile güçsüz arasındaki mücadele. Güçsüzsen kaybedersin. Eğer gücün yoksa zayıfsın ve bedenin ezildiğinde, hastalandığında, kısacası işlevini yerine getiremediğinde sana hangi bedeni verirlerse onunla idare etmek zorundasın. Genç bir kadınken bedenini kaybetmiş olabilirsin; maddi anlamda gücün yoksa yaşlı bir erkeğin bedeniyle hayata kaldığın yerden devam edersin. Konusu, görselleri ve gizemli havasıyla Altered Carbon, yabancı dizi önerileri içinde kendine iyi bir hisse alıyor. Özellikle bilim-kurgu severler için izlenmesi gereken bir dizi.

Paylaş