Instagram Kullanımı ve Reklam Alma

Öncelikle bu yazıda Instagram’ın genel tanımından faydalarına, faydalarından kullanış amacına, ne işe yaradığına ve reklam alımına kadar bir çok yönüne profesyonel bir bakış açısıyla değineceğim. Bir çoğu bildiğiniz şeyler olsa da bilmediğiniz şeyler de olabilir. Yazının son kısımlarında reklam alımına ve nasıl takipçi artırabileceğinize dair tavsiyeler bulabilirsiniz.

Sosyal medya son yıllarda çok hızlı bir şekilde yayılmış ve bağımlılık yaratmıştır. Bu sosyal medya siteleri ve uygulamalarının en başında gelenlerden Instagram ise oldukça aktif kullanıcı ile dikkat çekmektedir. Fotoğraf paylaşımlarının çok sık bir şekilde gerçekleştirildiği uygulama da farklı düşüncelere sahip birçok insana ulaşmak mümkündür. Geniş bir kullanıcı ağına sahip olmasından dolayı arkadaş edinmek, arkadaşlarınızı bulmak ve ünlüleri takip etmek gibi bir yönü olması da kullanıcılar tarafından rağbet görmesine neden olmaktadır. Günlük hayatın akışına göre farklılıklar gösteren durumlar olsa da Instagram da her an foto paylaşımı görülebilmektedir. Hem Android hem de IOS işletim sistemi ile uygulamayı yükleyip kullanmak mümkündür.

Instagram Kullanmanın Faydaları

Sosyal medya hesaplarının en önemli özelliklerinden birisi de istediğiniz kişiyi takip edebilir ya da istediğiniz kişi sizi takip edebilir. Instagram da bu özelliğe sahip olmaktadır. Paylaşılan fotoğraflar ile birlikte oldukça geniş kitlelere ulaşım sağlamak mümkündür. Bu ise en çok satış yapanlara yaramaktadır. Bu uygulama ile birçok firma reklamını yapmaktadır. Sonuçta sosyal medya artık televizyonlardan bile daha etkili. Ayrıca Instagram’da kullanıcıların para kazanması mümkün ve oldukça doğru, güzel planlamalar mevcuttur.

Instagram Kullanış Amacı

Instagram kullanıcılarının kullanım amaçları farklılık gösterse de genel olarak fotoğraf paylaşımı üzerine kurulmuştur. Farklı olaylar ve durumlar karşısında kullanıcıların daha fazla kişi ile iletişim kurması amacı gütmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bazı kesim ise arkadaşlarını takip etmek onların paylaşımlarına bakma düşüncesi ile hareket etmektedirler. Kişiden kişiye değişen kullanım amacı olsa da genel olarak haber edinebilme amacı gütmektedir. Bu sayede en büyük haber kaynaklarının başında gelmektedir. Ünlü birisinin paylaşımlarını görmenin de mümkün olduğu bu uygulama ile merak edilen birçok durum ve olgu da açık bir şekilde görülebilmektedir. Kullanım amacına uygun bir şekilde hizmet sunmasının karşılığını kullanıcılarının aktifliğiyle almaktadır.

Instagram Ne İşe Yarıyor?

Kullanım ağının geniş olması ile birlikte kendini ifade etmek isteyen insanların genel olarak tercih ettiği bir uygulama olup, herkes tarafından beğenilerek kullanılmaktadır. Uygulamanın en güzel özellikleri arasında yer alan fotoğraf paylaşımını iyi bir şekilde yapmak mümkündür.

Uygulama içi özellikler sayesinde, fotoğrafta değişiklikler ve efektler eklemek de oldukça güzel bir etki oluşturmaktadır.  Bu gibi özellikler sayesinde uygulama son yıllarda popüler olmuş ve dünyanın büyük bir kısmı tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bu denli aktif kullanıcı olması ile birlikte reklam vermek isteyen firmalar karşılıklı iletişimleri sayesinde popüler ve takipçi sayısı fazla hesaplara para kazanma imkanı sunmaktadır. Hatta ülkemizde son yıllarda geçimini sadece Instagram’a bağlamış, çok iyi miktarlarda para kazanan bir çok kişi mevcuttur.

Instagram’da Reklam Alma

Yukarıda belirtildiği gibi Instagram’da reklam alarak para kazanmak mümkün. Bu reklamın nasıl yapılacağı, daha doğrusu nasıl reklam alınacağı önemlidir. Firmalar çok fazla kişiye ulaşma amacı ile verdikleri reklamlarda ürünün daha fazla kişi tarafından görülmesini istemektedir. Bu noktada kullanılan Instagram geniş kitlelere ulaşmada oldukça etkili bir yere sahiptir. Reklamın doğru şekilde yürütülebilmesi için takipçi sayısı büyük önem taşımaktadır. Takipçi sayısı fazla olan kişilerin reklam alması çok daha kolay olmaktadır. Bu yüzden reklam alabilmek için takipçi sayısının fazla olması şarttır.

Sosyal medya kullanıcılarının büyük bir kısmı zamanlarının çoğunluğunu bu tür uygulamalarda geçirmektedirler. Burada ki farklı durumları olayları ve resimleri takip etmek her açıdan önemli olmaktadır. İşte bu durumda yapılması gerekenleri bilen kişiler güzel para kazanan kişilerdir. Siz de takipçi sayısını artırıp para kazanmak istiyorsanız ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Instagram’da Takipçi Sayısını Artırma 

  • İlk olarak uzman olduğunuz, sürekli paylaşım yapabileceğiniz bir alan belirlemelisiniz.
  • Özgün, akılda kalıcı ve dikkat çekici bir hesap ismi bulmalısınız.
  • Paylaşım yaparken gündemi takip etmeli, gündem için nabza göre şerbet verecek paylaşımlar oldukça etkili olur.
  • Paylaşımlarınız özgün olmalı, başka yerlerde 100 defa yayınlanmış içerikleri paylaşmanız takipçi kaybetmenize yol açabilir.
  • Daha sonra kesenin ağzını biraz açarak, bütçenize göre takipçi sayısı iyi düzeyde olan hesap ya da hesaplara reklam verebilirsiniz. Bu yöntem en işe yarar yöntemlerdendir.
  • Instagram dışında diğer sosyal medya mecralarında aynı isimle hesap açıp aktif kullanırsanız, oralardan gelen etkileşimle de takipçi sayınızı artırmanız mümkündür.

 

Yukarıdaki yöntemlerin hepsine elinizden geldiğince uyabilirseniz, takipçi sayınızda ciddi bir artış görmeniz kesin diyebiliriz. Umarım bu yazı faydalı olmuştur.

 

Paylaş

Instagram Kullanımı ve Reklam Alma (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Yakup dedi ki:

    Gayet Güzel Bir yazı olmuş. Reklam almak için çok çaba sarf etmek gerekiyor. Fakat çok büyük paralar dönüyor bu işte.