Laptop Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

 

Günümüzde cep telefonları çoğu zaman bilgisayarların önüne geçse de, şu bir gerçek ki hala daha masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar değerini kaybetmedi. Çünkü bilgisayardan yapabildiğimiz her şeyi telefonlarda yapamıyoruz. Bilgisayarlar hala büyük bir gereksinim olabiliyorlar. Bu durum, büyük olasılıkla geçerliliğini daha uzun yıllar devam ettirecektir. Dizüstü bilgisayarlar ise taşınabilir olmalarından mütevellit çokça tercih edilmektedir.

Bu rehber niteliğindeki yazıyı hazırlama sebebim, insanların dizüstü bilgisayar alırken yaptığı hataları önlemek ve doğru bir şekilde yönlendirmektir. Bütçe önemli bir kriter olduğundan, doğru bir dizüstü bilgisayar seçimi önemlidir. Bir dizüstü bilgisayar almaya karar verdiğinizde ne için alacağınız çok önemlidir. Çünkü dizüstü bilgisayarlar kullanış amacına göre kategorilere ayrılmışlardır. Gelin bu kategorilere göre bilgisayarlarınızda hangi özelliklere dikkat etmeniz gerektiğine bakalım.

Oyun Bilgisayarları

Oyun bilgisayarları genellikle diğer tür bilgisayarlardan daha güçlü bir performans sağlar. Bunun sebebi sürekli yeni bilgisayar oyunları çıkması, güncellenmesi ve bilgisayarın bu oyunları problemsiz bir şekilde oyun oynamanızı sağlamak zorunda olması.

İşlemci: İşlemci konusunda AMD ve İntel bir yarış içerisinde gibi olsa da bu yarış daha çok İntel’in ezici üstünlüğünde ilerliyor. AMD’nin de gerçekten güçlü işlemcileri var fakat İntel performans açısından daha iyi olan işlemcileri daha ucuza gelebiliyor. Benim ilk tercihim İntel. Bütçenize göre tercihiniz en azından i5 8. Nesil ya da i7 7. Nesil ve üzeri veyahut da en son çıkan i9 olmalıdır. Eğer AMD alacaksanız da en az AMD A10 işlemci gereklidir. Bütçeye göre en azından bunlardan biri gerekli.

RAM: En az 8 GB tercihen 16 GB kapasitesinde ram gereklidir. Büyük önem taşır.

Ekran Kartı: Nvidia ekran kartları, piyasanın kralı olduğundan burada tercih Nvidia. Bunda da alırken en azından GtX serisi olmalı. Ortalama bir performans için minimum GtX 1050 2 gb olmalıdır. 1050ti ya da 1060 ve üstü çok daha iyi sonuçlar verebilir fakat bütçeye göre en az 1050 olması uzun ömürlü olması açısından iyidir. Oyunlarda en önemli diğer bir özellik te budur diyebiliriz.

Hafıza: Hafıza HDD, SSD veya her ikisi de olabilir. Bilgisayarınızı alırken SSD belleğe sahip olması da önemlidir. SSD hafıza bilgisayarınızın açılış hızını bile doğrudan etkiler. Aktarım hızlarınız HDD’nin aksine daha yüksektir. SSD’li bilgisayar için gücünüz yetmiyorsa en azından HDD’si 7200 RPM olsun.

Diğer Özellikler: Ekran boyutu sizin isteğinize kalmış. 15 inç sıklıkla tercih edilendir. Bunun yanında 17 inç daha büyük tercih edenler de bulunur. Ekran paneli IPS olursa daha güzel görüntü sağlayabilir. Ses kalitesini önemsiyorsanız eğer özelliklerini incelemekte fayda vardır.

 

Eğlence ve Multimedia Bilgisayarları

Genelde film izlemek, sosyal medya gibi basit işleriniz için bir bilgisayar arıyorsanız bu kategorideki bilgisayarları tercih edebilirsiniz. Çoğunlukla diğer bilgisayarlardan daha ucuz olur. Bu tür bilgisayarlardan alırken bu önerdiğim özelliklerde alabilirsiniz.

İşlemci: Bu bilgisayarların işlemcilerinin çok üst düzey olmasına gerek olmasa da keyifli vakit geçirmek için benim tavsiyem en azından Intel i5 olması yönünde.

RAM: RAM’i oyun bilgisayarlarındaki kadar yüksek olmasa da olur. Ama en azından 4 GB RAM olması iyi olur. Bütçeniz yetiyorsa 8 GB oldukça iyidir.

Ekran Kartı: Bunda da yine yüksek olmasına gerek yok. Harici bir ekran kartı olması yeterlidir.

Hafıza: Hafıza konusunda 1 TB HDD yeterlidir. Eğer fazladan bütçeniz varsa SSD’si olan bir bilgisayarla multimedia dosya aktarım yükleme hızlarınız muhteşem bir seviyeye gelir.

Diğer Özellikler: Ekran boyutu eğlence ve multimedia amaçlı kullanacağınız için en azından 15 inç olması iyi olur. Daha büyük ekranlar da tercih meselesi. Ses kalitesi bu tür bilgisayarlarda önem arz eder. Film izlerken müzik dinlerken video veya sosyal medyada takılırken ses önemlidir.

 

Öğrenciler ve Sık Seyahat Edenler İçin Kolay Taşınabilir Bilgisayarlar

Bu tip bilgisayarlar genelde 2 kilogramdan daha hafif ve öğrencilerin işlerini halledebileceği orta seviye bilgisayarlar olabilirler.

İşlemci: Bu tip bilgisayarlarda en azından i5 7 ya da 8. Nesil olması hız açısından önemlidir. İ7 olursa çok daha eğlenceli olması mümkündür.

RAM: En az 4 GB, ideal olanı 8 GB’tır. Ağır işlemler için 8 veya 16 GB ram oldukça faydalıdır.

Ekran Kartı: Bu tip bilgisayarlarda dizüstüler için mobil ekran kartı olan MX 130 ve üstünü tercih edebilirsiniz.

Hafıza: Hafızadaki tercih yine size kalmış. HDD’nin yanında SSD tercih edebilirsiniz. Fiyatı biraz tuzlu olur ama bence buna değer.

Diğer Özellikler: Ekran Boyutu 13 en fazla 14 inç olması en doğrusudur. Yanınızda, sırt çantanızda taşımanız için ideal büyüklük ve ağırlık önemlidir.

Bu kategorilerdeki dizüstü bilgisayarlardan almak istiyorsanız yukarıda açıkladığım kriterlere dikkat etmeniz sizin için iyi olacaktır. Bu konuyla ilgili sorularınız varsa yorum olarak yazabilirsiniz. En kısa zamanda dönüş sağlarım.

 

 

Paylaş