Oyuncu olmak ve Oyunculuk Sektörü

Oyunculuk, günümüzde oldukça büyük önem kazanmış ve birçok kişinin tercih ettiği meslek grupları arasında yer almaktadır. Bu mesleğe dahil olabilmek adına yediden yetmişe birçok birey çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Oyuncu olmak isteyen adaylara gerekli yönlendirmeyi yapan firmalar ise cast ajansları olarak karşımıza çıkmaktadır. Cast ajans firmaları, birçok adaya yardımcı olarak onların oyunculuk sektöründe yer almalarını ve büyük başarılar elde etmelerini sağlıyor.

Cast ajans firmaları ve prodüksiyon şirketleri tarafından oyuncu adayları seçilirken bazı kriterlere dikkat edilmektedir. İlk olarak oyunculuk yeteneğine sahip olan ve bu yeteneğini sahnede etkili bir şekilde sergilemeyi başaran adaylar tercih edilmektedir. Oyunculuk sektöründen uzak, girişken olmayan adayların bu sektörde yer almaları pek kolay değildir. Dolayısıyla oyuncu olmak ve bu sektörde ilerlemek isteyen adayların mutlaka kendilerine güvenmeleri ve yetenek sahibi olmaları gerekmektedir. Oyuncu olmak isteyen ancak yeteneklerini yetersiz bulan adaylar çeşitli oyunculuk kurslarına katılım sağlayarak kendilerini geliştirme yolunda büyük adımlar atabilmektedir.

Eğitim alan ve deneyim sahibi olan adayların diğerlerine göre her zaman bir adım daha önde olduklarını ve daha büyük bir şansa sahip olduklarını söyleyebiliriz. Hatta çoğunlukla oyunculuk eğitimi almamış kişileri figüran olarak kullanıyorlar.

Oyunculuk sektöründe yetenekler kadar fiziksel görünümünde önem taşıdığını söylesek yanılmış olmayız. Bu sebeple oyunculuk yapmak isteyen adaylar; fiziksel görünümlerine büyük bir hassasiyet göstermeli ve dikkatli davranmalıdır. Fiziksel açıdan kendini göstermeyi başaran ve dikkat çeken adayların her zaman ön planda olduğunu söyleyebiliriz.

Bunları nereden mi biliyorum? Gelin size bir anımı anlatayım.

Daha küçükten beri oyunculuğa merakım vardı. En son bu yıl biraz gaza gelmiş olduğumdan herhalde cast ajanslarını araştırdım. Bir kaçıyla görüşmeye gittim. Hepsi fotoğraf çekimi ve katalog gibi şeyler için para istediler. Yanlış hatırlamıyorsam 100-150 lira civarı bir şeydi. Neyse bir şekilde para vermeden hallettik o işi de. O akşamına haber geldi. Kutül Amare dizisi varmış. Onda İngiliz askeri olarak oynayacakmışım.

Sabah 6 gibi Zeytinburnu’ndan metrobüse bindim. Tam vaktinde vardım. 1-2 saat kadar orada dikildik diğerlerinin gelmesini bekledik. Servise bindirdiler. 1 saat kadar yolda geçti. Beykoz’da bir köye vardık. Çekimler kumlarda yapılıyordu. Bildiğimiz plaj kumları. Denizde yaklaşık 200-250 metre ötedeydi.

Varınca 1 poğaça 1 meyve suyuyla birlikte kahvaltı yaptık.  Atlar filan vardı. Başta güzel şeyler bekliyordum. Ama yavaş yavaş eziyet haline gelmeye başladı. Leş gibi asker kıyafetleri giydirdiler. Gömleği, ceketi, pantolonu, bir kaç numara büyük ayağımıza uymayan botları, 3-4 kiloluk sahte tüfeği vesaire. Her şey tam anlamıyla iğrençti diyebilirim.

Daha sonra o kadar şeylerle yakıcı güneşin altında serinlenecek hiç bir şey olmadan sıraya dizdiler, yürüttüler ve defalarca aynı sahneyi çektiler. Bir öğle molası verdik. Yemek yedil, diğer sahne çekimi başladı ve elime bir ecza tepsisi verdiler. Çekim yaptıklarında tepsiyle birlikte bir çadırdan diğerine koşma görevi verdiler. Diğer kişilere de yaralıyı çadıra götürme gibi değişik roller verdiler. Sonucunda sadece figüranlık yaptırdılar.

Akşam evime vardığımda da saat 10’u bulmuştu. Şapka olduğu halde yüzüm güneşten yanmış, bitkin bir vaziyetteydim. Duş aldıktan sonra yattım. Uyurken ateşim çıkmış, sayıklamışım. Bu kadar şeyin sonucunda 70-80 lira gibi bir ücret veriyorlar. Yayınlandığı zaman bölüme de baktım. 1 saniyeden daha kısa süreliğine ancak görebildim kendimi. Bulunduğum konumu, rolümü bilmesem bulamazdım da kendimi.

Yanisi şöyle ki eğitimini almadığınız, tam aradıkları kişi olmadığınız ya da torpilli olmadığınız sürece figüranlık dışında başka bir şey yapmanız çok zor.

 

 

Paylaş

Oyuncu olmak ve Oyunculuk Sektörü (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. bilinmeyen kullanıcı dedi ki:

    Dede açılmış