Psikopatların Özellikleri Nelerdir?

Film şirketleri psikopat profillerini genelde seri katiller olarak gösterir. Tüm filmlerde bu karakter korkulan, itici karanlık ve korkunç karakterlerdir. Bu makalede psikopatların bilinmeyen özelliklerine de değiniyoruz. Psikopati, belirtileri ve saptanması en zor psikolojik hastalıklardan biridir. Bu kişilik bozukluğu sergileyen insanların normal insanlardan ayırt edilmesi zordur.  Hatta bazı insanlara normalden bile daha normal görünürler. Sosyopat ve psikopat da oldukça karıştırılan kavramlardır. Sosyopat; sosyal çevreye adapte olamayan, sosyalleşemeyen ve antisosyal eğilimleri olan kimselerdir.  Psikopat; doğuştan gelen ve sonradan iyice sivrilen, kaotik ve şiddet dolu eğilimler gösteren kişidir.

Psikopat Özellikleri

Psikopatlar, adeta bir makine kadar soğuk olabilirler. Bu kimselerde duygusallık özellikleri ve kendini başkalarının yerine koyma, empati eksikliği belirgindir. Başkalarının çektiği sıkıntı ve acılara duyarsızdırlar. Psikopatlar, aile çevre millet kavramlarının değerini bilmez, toplumun kendilerinden beklediği şekilde davranmazlar. Genelde ergenlik çağından başlayan ve ileride kemikleşen kişilik bozuklukları vardır. Bu özellikler iyileştirilemez. Psikopatlar, topluma adapte olamadıkları için, içki kumar uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkları edinme konusunda, normal insanlardan çok daha eğilimlidirler. Psikopatlar toplumsal ahlaki kuralları dikkate almazlar. Psikopatlar başka insanların duygusal ve fiziksel haklarını hiçe sayarlar Psikopatlar iş ve ev yaşamında istikrarlı değildirler

  • Psikopatlar agresif davranırlar
  • Psikopatlar yaptıkları hatalardan ders almazlar.
  • Psikopatlarda geleceği tasavvur etme,hayal kurma planlama sorumluluk alma gibi önemli kavramları hiçe sayarlar.
  • Psikopatlar genelde kafaları ile değil dürtüleri ile hareket ederler.
  • Çocukluk çağında bu kişilik bozukluğu teşhis edilebilir. Çocuk, davranış bozuklukları gösterir.

Psikopatlar ve sosyopatlar çeşitli genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklanabilecek antisosyal kişilik bozukluğu tanısı altındadır. Kadınlardan çok daha fazla erkeklerde bu sorun görülür. Semptomlar 20’li yaşların başında zirveye çıkar. Psikopatlar her zaman kolayca tespit edilemezler ve çoğu zaman başlangıçta oldukça sevimlidirler  Fakat zamanla, onların gerçek doğası giderek daha belirgin hale geliyor.

Psikopatların Belirgin Özellikleri

1. Son Derece Çekici Olmak

Psikopatlar neredeyse her zaman, bir ortama girdiklerinde hoş karşılanırlar ve sevilirler. Toplulukta kabul görürler. Küçük ve etkileyici konuşmalar yaparlar, taşı gediğine oturturlar. Gereksiz yere konuşmazlar. Çok pratik bir zekaya sahiptirler.

2. Pişmanlık Duymamak

Suçlu hissetme duygu eksikliği, birinin psikopat olabileceğini gösteren ilk işaret olabilir. Psikopatlar gerçek bir pişmanlık hissetme yeteneğine sahip değildir. Başkalarının duygularını incitirler ve kendilerini bundan sorumlu hissetmezler.

3. Egonun Tavan Yapması

Psikopatların şişirilmiş bir egosu  vardır. Narsistlerden çok, normal kuralların onlar için geçerli olmadığını düşünüyorlar. Ayrıca potansiyelleri hakkında büyük fikirlere sahip olma eğilimindedirler.  Toplumda yüksek bir statüye sahip olmaları gerektiğine inanırlar. İnsanları yönetecek kadar zeki ve becerikli olduklarını düşünürler. İnsanlardan daha üstün olduklarına tam olarak inanırlar. Bu nedenle çok kibirlidirler. Onların kibirlerini zedeleyecek bir harekette, asla ön görülemeyecek kadar kötü şeyler yapabilirler.

4. Büyük Riskler Almaktan Çekinmemek

Psikopatlar, özellikle diğer insanların güvenliğini hemen tehlikeye atacak girişimde bulunabilirler. Yalan söylemek, çalmak darp etmek hile yapmak dolandırmak onlar için sıradan işlerdir.

5. Çok İyi Manipüle Etmek

Başkalarına karşı gerçek duygularını ortaya çıkarmazlar, zaten bunu yaparlarsa dışlanacaklarını bilirler. Zeki oldukları için tüm hislerini maskelerler. Başka insanların insani duygularını taklit edebilir, sahte gözyaşları dökebilirler. Bu sahte davranışları çok kaliteli bir oyunculuk sergileyerek çok iyi gizlerler.

Paylaş