Sosyal Medyanın 7 Olumsuz Etkisi

Sosyal medyadan bahsettiğimizde genellikle pozitif yönlerini görürüz ve olumsuzluklarını görmezden geliriz. Ancak sosyal medyanın etkileri hakkında konuştuğumuzda, negatif yönlerini de bilmeli, farkında olmalıyız. Bu yüzden bu yazımda sosyal medyanın verebileceği zararları, olumsuzluklarını ve etkilerini açıklayarak sıraladım. Herkesin göz önünde bulundurmasının faydalı olacağını düşünüyorum.

Sahte Bir Bağlantı Duygusu

Sosyal medyanın tanıtımından bu yana, gerçek hayattaki konuşmalar azaldı. Daha fazla insan çevrimiçi ilişkiler kuruyor ve gerçek dünyadan uzaklaşıyor. Ne kadar çok yayınlarsak, yorum yapar ve seversek, kendimizi diğer insanlara o kadar yakın hissediyoruz. Telefonlar dünyadaki insanlarla bir konuşma platformu olmak için yeterince akıllı. En son ne zaman komşumuzla gerçek bir sohbet yaptık?

Gizlilik

Sosyal medya insanları özel hayatlarıyla daha fazla kamusal olmaya teşvik ediyor, kullanıcılar yüz yüze görüşmelerde asla ortaya koyamayacakları bilgileri kolaylıkla veriyorlar.

Azalan Verimlilik

Sosyal medya, verimliliği artırabilir veya azaltabilir. Her şey, çok önemli bazı içerikleri aramak için tek bir tıklama ile başlar ve ardından Mars’taki ilk adam hakkında ilginç bir yazıyla karşılaşırsınız, ‘yanlışlıkla’ üzerine tıklarsınız. Haberleri arkadaşınızla paylaşmaya karar verdikten sonra, arkadaşlarınız yorum yapar. Sonra onlarında arkadaşlarıyla etkileşimi sayesinde daha fazla kişiye ulaşır ve bu böyle devam eder, yayılır. Bu ve diğer pek çok örnek verimliliğinizi düşürebilir. Disiplinli olmayı engeller, gereksiz bilgileri kafamıza sokar. Bu yüzden sosyal medyanın dikkatimizi dağıtmasına izin vermememiz bizim için iyi olacaktır.

Bağımsız Düşünememek

Bir HP Laboratuvarı’nın bilgisayar bilimcileri araştırması, daha fazla kullanıcının, çoğunluk kuralına (çevrimiçi çevrelerine) dayanarak düşünce tarzlarını değiştirdiğini ortaya çıkardı. Akran baskısı birçok kullanıcı üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Bu kişilerin kendi fikirlerini ya da düşüncelerini uygulamalarına izin vermeyen olumsuz bir özellik olarak yansıyor. Ayrıca eleştiriden korktukları için de özgüvenlerinin azalmasına yol açıyor.

Daha Fazla Para Harcamaya Neden Olması

Daha fazla iş sosyal medya dünyasına giriyor ve daha fazla tüketici çevrimiçi ürün satın alıyor. Çevrimiçi satın alma ucuzdur ve zamanını tüketmez. İşte bu da tam olarak tüketicinin istediği şeydir; gecikme olmaz. Bununla birlikte, ürün ne kadar ucuzsa, o kadar fazla tüketici, o kadar çok para harcanması demektir. İnsanlar kendini kontrol etmekte zorlanır ve sonucunda daha fazla para harcar. Bundan en büyük kazancı ise satıcılar elde eder.

İştah Değişikliğine Yol Açması

Yapılan bazı deneyler, insanların sosyal medyada gördüğü bazı fastfood imgeleri sonrası kendini aç hissettiğini ortaya koydu. Bir mega yemek tabağının fotoğrafı, gözlemcileri aşırı yemeye zorlamak için beynin bir bölümünü tetikleyebilir. Günlük alışkanlıklarımızı büyük ölçüde etkileyebileceğinden, sosyal medyada gördüğümüz içeriklere dikkat etmek önemlidir.

Çevrimiçi-Çevrimdışı Etkiler

Birçok insan, çevrimiçi alışverişin keyfini sürdüğü kadar çevrimiçi eğlenceden de yararlanır. Yetişkin veya genç fark olmaksızın, sosyal medyada tanışıyor, ilişki kuruyor. Çünkü çağımızda, sosyal medya en iyi iletişim yolu olarak görülüyor. Fakat sosyal medya beraberinde kötü duyguları da getiriyor. Sosyal medya yüzünden, çoğu zaman, daha fazla çift kıskançlık veya ayrılma mağduru oluyor. Örneğin, sevgilinin ya da eşin hesabınızda eski konuşmalarınızı görmesinin büyük bir kavgaya yol açması sonucu ayrılmanız. Yani sosyal medya, hassas insanlar için bir platform değildir.

Benim tavsiyem sosyal medya kullanımına dikkat etmeniz yönünde. Sosyal medya ister psikolojik açıdan olsun ister fizyolojik büyük zararlar verebilir. Çağımızda birçok insan farkında olmadan bağımlı oluyor ve etkileniyor.

Paylaş